niedziela, 16 grudnia 2012

Wokół Jane Austen (2)


Jane Austen (16.12.1775 - 18.07.1817)
Źródło zdjęcia


Dziś mija kolejna, 237 rocznica urodzin Jane Austen, której molom książkowym przedstawiać nie trzeba. :) Mimo że pisarka żyła dwieście lat temu, to pamięć o niej i jej twórczości nadal jest żywa, o czym świadczy nieustanny wysyp seriali i filmów opartych na jej powieściach, a także na podstawie wątków biograficznych. Jane Austen jest jedną z moich ulubionych pisarek i darzę jej książki ogromnym sentymentem. Do dziś pamiętam trzepotanie mojego nastoletniego serca po lekturze "Dumy i uprzedzenia", pierwszej książki Jane, jaką przeczytałam. :) Choć z biegiem czasu przeczytałam wszystkie książki pisarki, to i tak chętnie do nich wracam.

Nie chciałabym, aby mój dzisiejszy wpis "urodzinowy" ograniczał się do przytoczenia życiorysu Jane, który jest zresztą dość znany, a jeśli nawet nie, to nietrudno go odnaleźć, np
tu. Postanowiłam więc przedstawić Wam kilka współczesnych ciekawostek i gadżetów wiążących się z osobą pisarki, co potwierdza moje przekonanie, że moda na Jane Austen nie słabnie.

O uniwersalności jej twórczości świadczy fakt niesłabnącej popularności jej książek oraz wspomnianych wyżej produkcji filmowych i telewizyjnych. Nie jest to jedyny symptom popularności pisarki we współczesnym świecie. W sieci można odnaleźć całkiem pokaźny zestaw stron internetowych i blogów poświęconych życiu i twórczości JA. Do najbardziej znanych należą:


http://www.pemberley.com/
http://janeaustensworld.wordpress.com http://austenised.blogspot.com/
http://janeaustenfilmclub.blogspot.com/
http://jausten.cba.pl/
http://janeausten.blox.pl/html
http://www.janeausten.pl/
http://martusia87.blogspot.com/
http://victorianlady.pl.tl/

Jane Austen i jej twórczość jest z nami na każdym kroku. Mimo, że żyła w tak odległych czasach, to jednak można odnaleźć ją w wielu współczesnych inicjatywach, miejscach, gadżetach, których przykłady zamieszczam poniżej.
Miejsca związane z Pisarką:
Muzeum Jane Austen w Chawton
Centrum Jane Austen w Bath Katedra w Winchester - miejsce spoczynku Jane Austen

Aukcje rzeczy związanych z Jane Austen

Każda aukcja, na której pojawiają się przedmioty związane z jej osobą jest sukcesem. Poniżej dwa przykłady:

 
 



10 lipca 2012 r. na aukcji w londyńskim Sotheby’s zlicytowano pierścionek z owalnym turkusem należący do Jane Austen. Pierścionek był w posiadaniu rodziny Austenów od 200 lat. Został on kupiony za sumę 152 tysięcy funtów przez nieznanego nabywcę, licytującego przez telefon. Cena ta była pięciokrotnie wyższa od przewidywanej! Pierścionek licytowało osiem osób.

O sprzedaży manuskryptu Jane Austen w 2011 r. pisałam
tu


Wycieczki śladami Jane

Gdybyście, będąc w Anglii, chcieli udać się na wycieczkę śladami Jane, to nic trudnego. Stosowne oferty znajdziecie m.in.
tu i tu.

Prowokacja à la Jane Austen

 Choć Jane Austen nie odniosła sukcesu finansowego za życia, jej współcześni świadomi byli Jej talentu. Wszyscy, którzy marzą o rozpoczęciu kariery literackiej i narzekają na wybredność współczesnych wydawców mogą również poczuć się "pocieszeni" wynikami eksperymentu przeprowadzonego przez jednego z aspirujących pisarzy, który przesłał fragmenty powieści Jane Austen (zmienił tylko imiona i nazwiska bohaterów) do kilkunastu wydawców i dostał 17 odpowiedzi odmownych, a zaledwie jeden z adresatów zwrócił uwagę na podobieństwo przesłanych tekstów do powieści Austen! (
źródło informacji) Ciekawe, nieprawdaż?


Inne gadżety
 



 

Gra planszowa oparta na "Dumie i uprzedzeniu" w cenie 36 $ dostępna tu.


 




T-shirt z urokliwym wyznaniem w cenie 22,99 $ dostępny tu. A może wersja bardziej edukacyjna?



Aż ciśnie się na usta następujące zdanie:
Lady Suzan i Emma, rozważna i romantyczna, nie uległy perswazjom Watsonów, aby odwiedzić Mansfield Park i kierowane dumą i uprzedzeniem pozostały wieczorem w opactwie Northanger. ;)



  


 
Torba z tekstem oświadczyn pana Darcy'ego w cenie 18 $ dostępna tu, choć mnie bardziej urzekł kubek, niestety już niedostępny:
 
 
 
 
Można również zdecydować się na rozkosze "łamania głowy" przypominając sobie szczegóły powieści Jane:
 
 
  
Szczegóły znajdziecie tu
 
 
 
 
 Jeśli chcecie postawić tarota kartami inspirowanymi powieściami Jane Austen to również nic trudnego (cena 17,95 $).
 

Dzisiejszy wpis chciałam napisać czcionką stylizowaną na wzór pisma pisarki, ale musiałabym za dużo kombinować, a technicznie jestem tzw. nogą, dlatego tylko podaję, skąd można taką czcionkę ściągnąć.
 
A na koniec kilka mądrości życiowych autorstwa Jane Austen.

„Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.” (Duma i uprzedzenie)
 
"Liczba majętnych mężczyzn na tym świecie nie dorównuje liczbie pięknych kobiet, które na nich zasługują." (Mansfield Park, r. 1.)

"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony." (Duma i uprzedzenie)
 
„Każdy, czy to dżentelmen, czy dama, kto nie znajduje przyjemności w dobrej powieści, musi być nie do wytrzymania głupi.”    (Opactwo Northanger)
 
"Pieniądze mogą dać szczęście tylko tam, gdzie nie możne ono przyjść z innego źródła." (Rozważna i romantyczna)

"Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność." (Duma i uprzedzenie)

„Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.” (Duma i uprzedzenie)


Może to objaw mojego postępującego infantylizmu, ale chyba zażyczę sobie na prezent z jakiejś nadchodzącej okazji taką lalkę:

Czyż ta "Austen Little Thinker" nie jest słodka? Dostępna w cenie 17,95 $ tu ;)


Życzę wszystkim wiele radości podczas lektury książek Jane Austen, oglądania filmów i seriali na podstawie Jej książek, zwiedzania miejsc związanych z życiem Jane czy też korzystania z rozmaitych gadżetów i zabaw czerpiących z Jej pomysłów. 

18 komentarzy:

  1. Gra super, a kubek można sobie zrobić w pół minuty samemu, wystarczy kupić czysty biały i sobie napisać to samo ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby tak, ale ten na zdjęciu jest zdecydowanie bardziej dopracowany niż kiedykolwiek byłby ewentualny kubek mojego autorstwa ;)

      Usuń
  2. Och! Uroczy wpis na temat genialnej Jane! Szczególnie zainteresował mnie jej pierścionek. Chętnie bym także rozwiązała krzyżówkę. Dzięki za przypomnienie jej urodzin!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo :) Pierścionek także mi się podoba, jest skromny, lecz w swej skromności elegancki.

      Usuń
  3. Dzięki za pomocny post, do linków będę wracać.

    Jak tylko, ku mojej radości, pojawiła się czcionka Jane Austen od razu sobie nią wypisałam tytuł ;)
    Natomiast chyba dobrze, że nie napisałaś nią posta, co by było romantyczne ale nierozważne (dla czytelności)

    Polskiego przekładu 'Dumy i uprzedzenia' nigdy nie kupiłam, bo zawsze trafiałam w antykwariatach na jakieś koszmarne tłumaczenie - to pierwsze zdanie "Jest prawdą powszechnie znaną (...)" było testowe. Teraz postarałam się o oryginały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie! Czcionka, którą jest napisany tytuł Twojego bloga, wydawała mi się jakaś znajoma, ale nie mogłam tego rozgryźć :) A czytelność wpisu też była jednym z powodów, dla których nie podjęłam próby ściągnięcia tej czcionki. ;)

      A mnie się pierwsze zdanie polskiego przekładu "Dumy i uprzedzenia" oraz cały przekład bardzo podoba. Czytałam wersję oryginalną dwóch czy trzech książek JA i i stwierdzam, że czyta się równie dobrze ;) Mam nadzieję, że książki będą Ci się podobały.

      Usuń
  4. Świetny wpis! Niedawno miałam pierwsze spotkanie z twórczością Jane Austen i jestem zachwycona. Na półce czekają już "Perswazje". A z gadżetów to chętnie bym weszła w posiadanie tych uroczych t-shirtów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. T-shirty rzeczywiście wyglądają na fajne. W ofercie tego sklepu znalazłam jeszcze wersję dla faceta z napisem "I am Mr Darcy" ;)
      "Perswazje" i "Duma i uprzedzenie" to moje dwie ulubione książki Jane Austen. Życzę miłej lektury.

      Usuń
  5. Nawet teraz Jane Austen jest w stanie wyżywić sporo osób:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :) Ale dopóki jest popyt (choć czasem sztucznie wywołany), trzeba zapewnić podaż :)

      Usuń
  6. Jak miło, że pamiętałaś o urodzinach Jane :-) Bardzo zaciekawił mnie ten fragment o odmowie wydania teksu Jane przez wydawców. Niesamowita sprawa, choć można to zrozumieć, skoro w dzisiejszych czasach stawia się głównie na zyski. Kiedyś byłam na spotkaniu autorskim z pewną pisarką i ona powiedziała, że jeśli wydawcy odmówią publikacji pod prawdziwym nazwiskiem, to trzeba chwilę odczekać i ponownie spróbować, ale już pod innym nazwiskiem. O co mi chodzi? Otóż wynika z tego, że liczy się nazwisko, a nie jakość tekstu. Czasami natrafiam na totalne gnioty autorów, którzy już coś znaczą na rynku wydawniczym. Gdyby nie wyrobione nazwisko, to pewnie książka nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Ciekawa jestem, co by się stało, gdyby ktoś wysyłając tekst do wydawcy podpisał go "Jane Austen". Może teraz zrobić taki eksperyment? :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykład, który przytoczyłam zainteresował mnie, gdyż pokazuje jednak, że nadsyłane rękopisy w dużej mierze są rozpatrywane "po łebkach".
      Ciekawy patent z tym wysyłaniem tekstów pod różnymi nazwiskami :) Może "chwytliwość" nazwiska również odgrywa rolę?

      Usuń
  7. Dzięki za wrzucenie linków ze stronami poświęconymi Jane Austen:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo, aczkolwiek jestem pewna, że takich stron jst dużo więcej :)

      Usuń
  8. A ja chętnie sprawiłabym sobie koszulkę z napisem- Kocham Pana, Panie Darcy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, że właśnie odkryłaś niszę na naszym rynku :)

      Usuń
  9. Ojej, ja bym z chęcią przygarnęła wszystkie te gadżety. Najbardziej rozbroiła mnie torebka z tekstem oświadczyn i ta lalka. Haha świetne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma to, jak mieć pomysł, który chwyci :) A gadżety a la Jane Austen najwidoczniej cieszą się dużą popularnością :)

      Usuń