piątek, 17 czerwca 2011

Sandra Dallas, Klub perskich pikliGłówna bohaterka książki, Quennie Bean, jest jednocześnie narratorką i pod koniec pierwszego rozdziału celnie podsumowała treść książki:

„O tym będzie ta historia – o tym, jak Rita przyjechała do Harveyville, wstąpiła do Klubu Perskich Pikli i dowiedziała się, co to znaczy przyjaźń. Oczywiście jest to również historia o mnie i o tym, że nie umiem trzymać języka za zębami.”

Bardzo istotnym tłem dla opowiadanej historii jest Wielki Kryzys lat trzydziestych ubiegłego wieku, który determinuje los ludzi nie tylko w miasteczku Harveyville w stanie Kansas, gdzie mieszkają bohaterki książki. Uprawy płoną, nie można doczekać się kropli deszczu, nigdzie nie można znaleźć pracy, w okolicy przetaczają się gromady ludzi szukające na zachodzie kraju lepszego życia. Niektórym udaje się utrzymywać na powierzchni (do tych szczęśliwców należy mąż Quennie), niektórzy muszą opuścić swój dom i ziemię i szukać szczęścia gdzie indziej. Dla Quennie, młodej żony farmera, najważniejszym wydarzeniem każdego tygodnia jest spotkanie Klubu Perskich Pikli. Nazwa Klubu pochodzi od wzoru na tkaninie, którą dostała jedna z członkiń od męża, którego notabene poślubiła po dwóch tygodniach znajomości.

Kobiety zbierają się nie tylko po to, by szyć piękne patchworki, ale również, aby rozwijać się duchowo i plotkować. Istotnym wydarzeniem dla głównej bohaterki była utrata parę miesięcy wcześniej jej najlepszej przyjaciółki, która straciwszy wszystko, udała się z mężem do Kalifornii i od tej pory nie daje znaku życia. Quennie – jako jedna z najmłodszych członkiń Klubu Perskich Pikli – bardzo za nią tęskni. Dlatego też wita z otwartymi ramionami Ritę, swoją rówieśniczkę, a jednocześnie „miastową” dziewczynę, która przybywa do Harveyville razem z mężem, tutejszym chłopakiem, gdy oboje tracą możliwość utrzymania się w mieście. Rita prezentuje zupełnie inne podejście do życia niż żony farmerów w Harveyville. Dlatego też jej zachowanie i przyzwyczajenia nie wszystkim się podobają. Namiętne czytanie gazet i książek wzbudza u wszystkich pań zdziwienie. Jak wyjaśniła Ricie Quennie „Czytanie jest w porządku, ale jak szyjesz, to po skończeniu masz kołdrę, a jak skończysz czytać książkę, to nie masz nic.” J

Rita czyta sporo, gdyż pragnie zostać dziennikarką. Wkrótce w Harveyville dochodzi do zdarzenia, które może spowodować przełom w jej dziennikarskiej karierze, a jednocześnie wyjaśnić tajemnicę z przeszłości…

Dobrze mi się czytało tę książkę. Narracja jest prowadzona w wolnym, niespiesznym tempie, choć opisywane realia nie są pogodne. Pogoda zresztą, a właściwie obezwładniająca susza również jest jednym z bohaterów tej powieści. Większość rozmów prowadzonych przez bohaterów zbaczało na kwestie oczekiwanego przez całą społeczność deszczu.

Jest to książka przede wszystkim o przyjaźni, która łączy bohaterki książki niezależnie od wieku, urody, pochodzenia, doświadczeń życiowych. Dla tych kobiet oczywiste jest, że w trudnych chwilach, które przeżywają przyjaciółki, trzeba nieść konkretną pomoc. Rita kompletnie nie pasuje do Pikielek: nie potrafi szyć, gotować, życie na wsi jej nie interesuje. Jej sposób bycia stanowi dość istotny kontrast z mieszkankami Harveyville. Mimo tych niedociągnięć zostaje uznana za Pikielkę, bo kobiety z jej nowej rodziny należą do Klubu. Sympatia Quennie do Rity pozwoli na wyjaśnienie wielu zawiłości i ułatwi jej egzystencję w tym tak oddalonym od cywilizacji zakątku Ameryki.

W miarę rozwoju akcji książki, to Quennie wzbudzała moje coraz większe zainteresowanie, jako że jej historia nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych. Pod koniec książki czytelnik właściwie zna już rozwiązanie zagadki, którą usiłowała rozwikłać Rita, ale w niczym nie przeszkadza to lekturze. Bardzo wzruszającym wątkiem książki jest miłość, która się darzą Quennie i jej mąż Grover. Ich wspólne życie opisane jest w sposób prosty, przekonujący bez zbędnych ozdobników – nie ma jednak wątpliwości, że tych dwoje jest dla siebie stworzonych, choć raczej nie przypominają Miss i Mistera Ameryki.

Gdy już napisałam to zdanie, przyszła mi na myśl ta piosenka:
 Trochę dziwne skojarzenie między polską piosenką a amerykańskim Południem, ale miłość nie zna granic :)
Sandra Dallas przez 35 lat pracowała jako dziennikarka w Business Week Magazine. Napisała 9 książek niebeletrystycznych, głównie poświęconych dziejom Zachodu Stanów Zjednoczonych, za które otrzymała wiele nagród. Swoją pierwszą powieść – wysoko ocenioną przez krytykę „Kawiarenkę Bustera” - wydała w roku 1990. Mieszka w Denver z mężem. Ma dwie dorosłe córki. Strona internetowa autorki jest tu, a wywiad z Sandrą Dallas - tu .Moja ocena: 5 / 6

Autor: Sandra Dallas
Tytuł oryginalny: The Persian Pickle Club
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Kameleon
Tłumacz: Tomasz Bieroń
Liczba stron: 216
Rok wydania: 2000

 
 

5 komentarzy:

 1. Miałem ją kiedyś w rękach w TN, ale nie kupiłem. Chyba zaczynam żałować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj! Chciałabym bardzo podziękować za paczkę z wymiany u Sabinki. Doszła do mnie jakiś czas temu, ale nie mam możliwości zrobić zdjęcia, nie miałam też czasu ci odpisać i podziękować. W każdy razie - bardzo się cieszę z książki i jestem zadowolona z tej wymiany.
  Dzięki temu poznałam także twojego bloga i wydaje mi się, że zostanę tu na dłużej. ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dr Kohoutek - może uda się w bibliotece:)

  Femme - dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że lektura książki z wymianki sprawi Ci przyjemność. Przepraszam za brak słodkości, ale ja też ostatnio "w biegu" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z biblioteki przytaszczyłam Tulipany Alice, tej samej autorki. Wzięłam, bo dzięki twojemu blogowi nie muszę zdawać się na gust pań bibliotekarek, których nie cierpię, bo one nie lubią chyba swojej pracy a Pikli nie było. Ale to chyba żadna strata-przeczytałam Tulipany.. i faktycznie, dobrze się czytało i tłumaczenie nie kulało, co nieczęste. Gdybym jednak miała napisać recenzję to spokojnie mogłabym popełnić plagiat twojej-książka jest przerażająco o tym samym-tylko czasy wojny secesyjnej i imiona kobiet inne:) Jest i klub szyjący patchworki, młoda żona farmera, która nie zna życia na farmie, i historia z tajemnicą, i realia nieprzyjemne, i pomoc, i przyjaźń, historia nei należy do łatwych i przyjemnych. Po Pikle chyba zatem nie sięgnę, bo wiem co bym tam znalazła:)i jedna książka tej autorki wystarczy, ale miło było zatem za recenzję,dziękuję:) Ciekawe czy Buster w kawiarence też patchworkował?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakładko, dzięki za miłe słowa :) Ja też często korzystam z pobliskiej biblioteki (a nawet dwóch), tyle, że moje panie są bardzo miłe i pomocne :) Zaintrygowała mnie wizja patchworkującego w kawiarence Bustera i - choć nie miałam tego w planach - chyba się rozejrzę za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Ze względu na nasilony ostatnio napływ spamu, możliwość komentowania przez użytkowników anonimowych została zablokowana.
Niestety, nie zawsze jestem w stanie od razu odpowiedzieć na komentarz. Dziękuję za wyrozumiałość i komentowanie. :)

Autorzy

Agopsowicz Monika Albaret Celeste Albom Mitch Alvtegen Karin Austen Jane Babina Natalka Bachmann Ingeborg Baranowska Małgorzata Becerra Angela Beekman Aimee Bek Aleksander Bellow Saul Bennett Alan Bobkowski Andrzej Bogucka Maria Bonda Katarzyna Brabant Hyacinthe Braine John Brodski Josif Calvino Italo Castagno Dario Cegielski Tadeusz Cejrowski Wojciech Cherezińska Elżbieta Cleeves Ann Courtemanche Gil Crummey Michael Cusk Rachel Czapska Maria Czarnyszewicz Florian Dallas Sandra de Blasi Marlena Didion Joan Dmochowska Emma Doctorow E.L. Domańska-Kubiak Irena Dostojewska Anna Drinkwater Carol Drucka Nadzieja Druckerman Pamela Dunlop Fuchsia Edwardson Ake Evans Richard Fadiman Anne Faulkner William Fiedler Arkady Fletcher Susan Fogelström Per Anders Fønhus Mikkjel Fowler Karen Joy Franzen Jonathan Frayn Michael Fryczkowska Anna Gaskell Elizabeth Gilmour David Giordano Paolo Goetel Ferdynand Goethe Johann Wolfgang Gołowkina Irina Grabowska-Grzyb Ałbena Grabski Maciej Green Penelope Grimes Martha Grimwood Ken Gunnarsson Gunnar Gustafsson Lars Gutowska-Adamczyk Małgorzata Guzowska Marta Hagen Wiktor Hamsun Knut Hejke Krzysztof Herbert Zbigniew Hill Susan Hoffmanowa Klementyna Holt Anne Hovsgaard Jens Hulova Petra Ishiguro Kazuo Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewiczowa Anna Jaffrey Madhur Jakowienko Mira Jamski Piotr Jaruzelska Monika Jastrzębska Magdalena Jersild Per Christian Jörgensdotter Anna Jurgała-Jureczka Joanna Kaczyńska Marta Kallentoft Mons Kanger Thomas Kanowicz Grigorij Karon Jan Karpiński Wojciech Kaschnitz Marie Luise Kolbuszewski Jacek Komuda Jacek Kościński Piotr Kowecka Elżbieta Kraszewski Józef Ignacy Kroh Antoni Kruusval Catarina Krzysztoń Jerzy Kuncewiczowa Maria Kutyłowska Helena Lackberg Camilla Lanckorońska Karolina Lander Leena Larsson Asa Lehtonen Joel Lupton Rosamund Lurie Alison Ładyński Antonin Łopieńska Barbara Łozińska Maja Łoziński Mikołaj Mackiewicz Józef Magris Claudio Malczewski Rafał Maloney Alison Małecki Jan Manguel Alberto Mankell Henning Mann Wojciech Mansfield Katherine Marai Sandor Marias Javier Marinina Aleksandra Marklund Liza Marquez Gabriel Masłoń Krzysztof Mazzucco Melania Meder Basia Meller Marcin Meredith George Michniewicz Tomasz Miłoszewski Zygmunt Mitchell David Mizielińscy Mjaset Christer Mrożek Sławomir Mukka Timo Murakami Haruki Musierowicz Małgorzata Musso Guillaume Muszyńska-Hoffmannowa Hanna Nair Preethi Nesbø Jo Nesser Hakan Nicieja Stanisław Nothomb Amelie Nowakowski Marek Nowik Mirosław Obertyńska Beata Oksanen Sofi Ossendowski Antoni Ferdynand Paukszta Eugeniusz Pawełczyńska Anna Pawlikowski Michał Pezzelli Peter Pilch Krzysztof Platerowa Katarzyna Plebanek Grażyna Płatowa Wiktoria Proust Marcel Pruszkowska Maria Pruszyńska Anna Quinn Spencer Rabska Zuzanna Rankin Ian Rejmer Małgorzata Reszka Paweł Rutkowski Krzysztof Rylski Eustachy Sadler Michael Safak Elif Schirmer Marcin Seghers Jan Sobański Antoni Staalesen Gunnar Stanowski Krzysztor Stasiuk Andrzej Stec Ewa Stenka Danuta Stockett Kathryn Stulgińska Zofia Susso Eva Sypuła-Gliwa Joanna Szabo Magda Szarota Piotr Szczygieł Mariusz Szejnert Małgorzata Szumska Małgorzata Terzani Tiziano Theorin Johan Thompson Ruth Todd Jackie Tomkowski Jan Tristante Jeronimo Tullet Herve Velthuijs Max Venclova Tomas Venezia Mariolina Vesaas Tarjei Wachowicz-Makowska Jolanta Waltari Mika Wałkuski Marek Wańkowicz Melchior Warmbrunn Erika Wassmo Herbjørg Wasylewski Stanisław Weissensteiner Friedrich White Patrick Wiechert Ernst Wieslander Jujja Włodek Ludwika Zevin Gabrielle Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...