wtorek, 30 września 2014

Lista 10 książek, które wpłynęły na mój ogląd świataŹródło zdjęcia


Na blogach krąży od jakiegoś czasu zabawa w wytypowanie najważniejszych 10 książek, które zmieniły moje życie. Nie jestem do końca przekonana, że książki znacząco wpłynęły na bieg mojego życia, ale na pewno lektura najważniejszych z nich miała wpływ na ukształtowanie się mojego postrzegania świata, stąd drobna zmiana tytułu łańcuszka.
 
Chociaż nie we wszystkich łańcuszkach biorę udział, to ten mi się spodobał i po namyśle postanowiłam przystąpić do tej zabawy, a tworzenie tej listy dostarczyło mi niespodziewanie dużo frajdy. Tak naprawdę książek będzie jednak 12, gdyż trudno mi było ograniczyć się do 10 wydawnictw. Każda lista jest subiektywna, ta również. Podejrzewam, że niektóre ważne dla mnie książki ominęłam, może umknęły na chwilę z mojej pamięci. Nie jest to więc na pewno lista kompletna. Na dziś wygląda ona następująco (kolejność przypadkowa):


1. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren


Ulubiona książka dzieciństwa. Nie jestem w stanie, nawet w przybliżeniu, powiedzieć, jak wiele razy ją przeczytałam. Chyba w dużej mierze dzięki niej i przygodom szóstki z Bullerbyn zrozumiałam, że czytanie może być świetną rozrywką. Gdy widzę kultową okładkę Naszej Księgarni buzia od razu mi się śmieje. Ta książka ma swoje niepodważalne miejsce na mojej liście.

2. Błękitny zamek – Lucy Maud Montgomery 

No cóż, nie jest to arcydzieło – wiem. Jest to czytadło dla naiwnych – wiem. Ale ta książka w jakiś czarodziejski sposób wlewała w moje serce otuchę, gdy miałam chandrę, doła i generalnie świat mnie nie cieszył. Bardzo ciepło ją wspominam, a jej przesłanie, że można zmienić twórczo swoje życie jest aktualne i dziś. 

3. Duma i uprzedzenie - Jane Austen

Pierwszy raz przeczytałam ją będąc nastolatką i przepadłam. Oczywiście musiałam przeczytać wszystko Jane Austen, ale sentyment do Dumy i uprzedzenia pozostał. Czytałam ją kilkakrotnie i zawsze się dobrze bawiłam. Elizabeth Bennet czaruje mnie swoim poczuciem humoru, lekką interesownością, no bo tak naprawdę, kiedy zadurzyła się w Darcym? Gdy zobaczyła Pemberley.;) Sama zresztą o tym wspomina z przymrużeniem oka. Darcy – no wiadomo, a pani Bennet i pan Collins po prostu są niesamowitymi dostarczycielami zarazem rozrywki i irytacji. Świetna lektura, od niej zaczęła się moja sympatia do XIX-wiecznej literatury angielskiej. 

4. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

Wiadomo, to książka intrygująca i magiczna, która uwiodła i mnie.

 
5. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych – Władysław Kopaliński

Ten słownik jest lekturą wyjątkową. Przez długi czas traktowałam go jak najlepszą lekturę na dobranoc. Otwierałam na „chybił trafił” i pogrążałam się w opisie kolejnej historii znanej lub nieznanej z zasobów mitologii, literatury czy szeroko pojętej kultury. Właśnie zdałam sobie sprawę, że dawno nie zaglądałam do tej książki, która nadal stoi na mojej półce. To błąd. Mimo upływu lat i konkurencji wujka Google’a i cioci Wikipedii, ta książka nadal potrafi zaciekawić.

6. Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski

Ta książka, choć dotyka najgłębszych zakamarków ludzkiej osobowości, rozważa naturę dobra i zła, wciąga. Mocna rzecz, a czyta się niczym bestseller. Nie wracam do niej, ale tkwi we mnie do dziś. 

7. Rok 1984 – George Orwell

Książka ostrzeżenie, książka symbol. Jej lektura wiele mi uświadomiła, podobnie jak „Folwark zwierzęcy”. Lektura obowiązkowa, której aktualność nie zmieniła się nawet dziś, gdy demony komunizmu odpłynęły w dal.

8. Oczyszczenie - Sofi Oksanen

To książka, którą przeczytałam stosunkowo niedawno, już w trakcie mojej przygody z blogiem. I udało się jej mną wstrząsnąć. Oksanen pokazała zniewolenie człowieka w tak niesamowity sposób i tak mnie poruszyła (a rzadko to się ostatnio zdarza, w końcu swoje lata mam i niejedno widziałam), że na mojej liście Top 10 musi się znaleźć.  

9. Arystokracja - Marek Miller i Koniec kresowego świata - Anna Pawełczyńska

W tym punkcie ujęłam dwie książki ważne dla poszerzania mojej wiedzy o przeszłości. Nie są one najbardziej reprezentatywne dla losów Polaków w XX wieku, ale przyczyniły się do rozbudzenia mojej ciekawości odkrywania „białych plam” naszej historii. Książka Millera była bodaj pierwszą, która unaoczniła mi, co się działo z przedstawicielami „klas posiadających”, którzy mieli nieszczęście zetknąć się z wyzwolicielami ze wschodu. Książka Anny Pawełczyńskiej zaś, którą przeczytałam na tyle niedawno, że nie zdążyłam jeszcze sklecić mojej opinii o niej, poruszyła we mnie tęsknotę za utraconym światem Kresów Wschodnich. Było to na tyle silne wrażenie, że skłoniło mnie do uruchomienia projektu Kresy zaklęte w książkach.

10. Dziennik – Sandor Marai

To kolejna książka na liście, z którą zetknęłam się już w trakcie mojego blogowania. Poraziła mnie ostrością widzenia i jasnością postawienia spraw najważniejszych. Analiza systemu komunistycznego i upadku wartości europejskich rewelacyjna, a dodatkowo wiele spostrzeżeń o literaturze, kulturze i życiu. I pomyśleć, że polskie wydanie to zaledwie niewielki wycinek z zapisków pisarza. Czekam na więcej!

11. Niebezpieczne związki - Choderlos de Laclos
 
Wiedziałam, że ograniczenie się do 10 książek będzie trudne. "Niebezpieczne związki" uważam za ważne w mojej przygodzie czytelniczej i bez nich powyższe zestawienie nie mogłoby być uznane za pełne. Ta książka uświadomiła mi po pierwsze, że forma nie jest ograniczeniem. Powieść epistolarna, mimo oczywistych niedogodności, w wykonaniu de   Laclosa jest majstersztykiem. Po drugie, powieść ta unaoczniła mi, że zło potrafi mieć piękne oblicze i może pokonać dobro, piękno i miłość. Gdy człowiek czyta o tym będąc nastolatką, jest to swoisty wstrząs.    


A jakie są najważniejsze książki Waszego życia?

 

24 komentarze:

 1. Ja w sumie nie potrafiłabym wybrać jedynie 10 książek. Na pewno ważne dla mnie były dzieła Lucy Maud Montgomery "Tajemniczy ogród", "Mały książę", "Mała księżniczka". Następnie cała seria o Ani. Zaczytywałam się też w serii przygód trzech detektywów Andyego Chandlera, którzy brawurowo rozwiązywali zagadki kryminalne. Ważny było pisarstwo Karol May, przygoda Robinsona Cruzoe oraz książki Vernea. Potem było wiele wiele innych, ważnych książek. Mam słabość do słowników, podobnie jak Ty wolę sprawdzić w książce poprawność danego słowa czy jego znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór dziesięciu książek to trudna sprawa. "Anię z Zielonego Wzgórza" również uwielbiam. Podobnie jak "Dziwne losy Jane Eyre" czy "Wichrowe wzgórza", ale jeśli już mam dokonać selekcji, to pozostawiłam książki, które odcisnęły na mnie pewne piętno.

   Usuń
  2. Powoli tworzę własną listę - Jane Eyre niewątpliwie znajdzie się na niej.

   Usuń
  3. Już jestem ciekawa, co się na niej znajdzie. :) Książka Jane Austen na mojej liście to symbol dla całej gamy przepięknych powieści angielskich XIX wieku. :)

   Usuń
 2. Z Twojej listy koniecznie muszę przeczytać "Dzienniki" Sandora Marai (tę mam w planach od dawna) i "Oczyszczenie", na którą zwróciłaś moją uwagę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę Oksanen warto przeczytać. Umieściłam linka do mojej opinii, może się przyda. :)

   Usuń
 3. Błękitny Zamek przeczytałam chyba ze sto razy, uwielbiałam tą książkę! Ale to było ze dwadzieścia lat temu i nawet osotatnio myślałam, żeby do niej wrócić i zobaczyć kto się bardziej zestarzał - ja czy ona:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dawno czytałam tę książkę i tak się zastanawiam, czy sobie jej nie przypomnieć. :) Cudna książka, bardzo pozytywna i niosąca nadzieję.
   P.S. Rito, nie mogę znaleźć na blogu Twojego adresu e-mail. Czy mogłabyś się do mnie odezwać (kayecik@gmail.com). Z góry dziękuję. :)

   Usuń
 4. Ciekawa i za wyjątkami dość trudną literaturę wybrałaś.
  Moja lista ma już początek, ale nie wiem czy koniec zobaczy.
  Musiała bym przebiec myślami kawał czytelniczego czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postawiłam na spontaniczne skojarzenia. :) Gdybym się za długo zastanawiała, to pewnie ta lista nie miałaby końca. :)

   Usuń
 5. Książka Millera, o której wspominasz była pierwszą, gdy można było wreszcie o losach arystokracji po 1939 roku pisać. Czytałam z zapartym tchem... Nikt wtedy jeszcze nie podjął tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam dokładnie te same odczucia, gdy czytałam tę książkę.

   Usuń
 6. "Mistrz i Małgorzata" i "Duma i uprzedzenie" też znalazłby się na mojej liście. "Błękitny zamek" czytałam dopiero niedawno, ale to piękna książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że "Błękitny zamek" Ci się spodobał. Mam do niej ogromny sentyment.:)

   Usuń
 7. Ostatnio dużo myślałam o takiej liście i doszłam do wniosku, że nie potrafię wybrać tylko 10. Nie chcę pomijać ważnych autorów dla mnie, nie chcę być nie fair w stosunku do nich. Dlatego wybrałam tylko jedną "Elementarz" Falskiego - najcenniejsza pozycja mojego dzieciństwa. Wiem - napisałam banał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie banał. Elementarz Falskiego to przecież była nasza ukochana, pierwsza książka.

   Usuń
  2. Stworzenie tej listy to zabawa. Cieszę się jednak, że wzięłam w niej udział, bo można podzielić się odczuciami na temat ukochanych książek, które być może nie są szeroko znane. W ten sposób możemy je niejako "zareklamować" innym czytelnikom. Byłabym bardzo ciekawa Twojej listy. :)

   Usuń
 8. Ja nie potrafię tak "z marszu", a jak zaczęłam myśleć nad tym, to tym bardziej nie wiem... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie jestem w stanie wybrać tylko kilku bądź kilkunastu książek, które wpłynęły na moje życie. Jest ich zbyt wiele...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzieci z Bullerbyn, to byla moja fascynacja, do tej pory zdarza mi sie wracac do tej ksiazki. Slownik Kopalinskiego! Nieoczywisty wybor. Na mnie chyba najbardziej wplynela seria przygod Tomka Wilmowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przygodach Tomka Wilmowskiego również się zaczytywałam, ale gdy musiałam się ograniczyć, to z literatury dziecięco-młodzieżowej wybrałam gromadkę z Bullerbyn. Do słowników Kopalińskiego mam słabość. :)

   Usuń

Ze względu na nasilony ostatnio napływ spamu, możliwość komentowania przez użytkowników anonimowych została zablokowana.

Autorzy

Agopsowicz Monika Albaret Celeste Albom Mitch Alvtegen Karin Austen Jane Babina Natalka Bachmann Ingeborg Baranowska Małgorzata Becerra Angela Beekman Aimee Bek Aleksander Bellow Saul Bennett Alan Bobkowski Andrzej Bogucka Maria Bonda Katarzyna Brabant Hyacinthe Braine John Brodski Josif Calvino Italo Castagno Dario Cegielski Tadeusz Cejrowski Wojciech Cherezińska Elżbieta Cleeves Ann Courtemanche Gil Crummey Michael Cusk Rachel Czapska Maria Czarnyszewicz Florian Dallas Sandra de Blasi Marlena Didion Joan Dmochowska Emma Doctorow E.L. Domańska-Kubiak Irena Dostojewska Anna Drinkwater Carol Drucka Nadzieja Druckerman Pamela Dunlop Fuchsia Edwardson Ake Evans Richard Fadiman Anne Faulkner William Fiedler Arkady Fletcher Susan Fogelström Per Anders Fønhus Mikkjel Fowler Karen Joy Franzen Jonathan Frayn Michael Fryczkowska Anna Gaskell Elizabeth Gilmour David Giordano Paolo Goetel Ferdynand Goethe Johann Wolfgang Gołowkina Irina Grabowska-Grzyb Ałbena Grabski Maciej Green Penelope Grimes Martha Grimwood Ken Gunnarsson Gunnar Gustafsson Lars Gutowska-Adamczyk Małgorzata Guzowska Marta Hagen Wiktor Hamsun Knut Hejke Krzysztof Herbert Zbigniew Hill Susan Hoffmanowa Klementyna Holt Anne Hovsgaard Jens Hulova Petra Ishiguro Kazuo Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewiczowa Anna Jaffrey Madhur Jakowienko Mira Jamski Piotr Jaruzelska Monika Jastrzębska Magdalena Jersild Per Christian Jörgensdotter Anna Jurgała-Jureczka Joanna Kaczyńska Marta Kallentoft Mons Kanger Thomas Kanowicz Grigorij Karon Jan Karpiński Wojciech Kaschnitz Marie Luise Kolbuszewski Jacek Komuda Jacek Kościński Piotr Kowecka Elżbieta Kraszewski Józef Ignacy Kroh Antoni Kruusval Catarina Krzysztoń Jerzy Kuncewiczowa Maria Kutyłowska Helena Lackberg Camilla Lanckorońska Karolina Lander Leena Larsson Asa Lehtonen Joel Lupton Rosamund Lurie Alison Ładyński Antonin Łopieńska Barbara Łozińska Maja Łoziński Mikołaj Mackiewicz Józef Magris Claudio Malczewski Rafał Maloney Alison Małecki Jan Manguel Alberto Mankell Henning Mann Wojciech Mansfield Katherine Marai Sandor Marias Javier Marinina Aleksandra Marklund Liza Marquez Gabriel Masłoń Krzysztof Mazzucco Melania Meder Basia Meller Marcin Meredith George Michniewicz Tomasz Miłoszewski Zygmunt Mitchell David Mizielińscy Mjaset Christer Mrożek Sławomir Mukka Timo Murakami Haruki Musierowicz Małgorzata Musso Guillaume Muszyńska-Hoffmannowa Hanna Nair Preethi Nesbø Jo Nesser Hakan Nicieja Stanisław Nothomb Amelie Nowakowski Marek Nowik Mirosław Obertyńska Beata Oksanen Sofi Ossendowski Antoni Ferdynand Paukszta Eugeniusz Pawełczyńska Anna Pawlikowski Michał Pezzelli Peter Pilch Krzysztof Platerowa Katarzyna Plebanek Grażyna Płatowa Wiktoria Proust Marcel Pruszkowska Maria Pruszyńska Anna Quinn Spencer Rabska Zuzanna Rankin Ian Rejmer Małgorzata Reszka Paweł Rutkowski Krzysztof Rylski Eustachy Sadler Michael Safak Elif Schirmer Marcin Seghers Jan Sobański Antoni Staalesen Gunnar Stanowski Krzysztor Stasiuk Andrzej Stec Ewa Stenka Danuta Stockett Kathryn Stulgińska Zofia Susso Eva Sypuła-Gliwa Joanna Szabo Magda Szarota Piotr Szczygieł Mariusz Szejnert Małgorzata Szumska Małgorzata Terzani Tiziano Theorin Johan Thompson Ruth Todd Jackie Tomkowski Jan Tristante Jeronimo Tullet Herve Velthuijs Max Venclova Tomas Venezia Mariolina Vesaas Tarjei Wachowicz-Makowska Jolanta Waltari Mika Wałkuski Marek Wańkowicz Melchior Warmbrunn Erika Wassmo Herbjørg Wasylewski Stanisław Weissensteiner Friedrich White Patrick Wiechert Ernst Wieslander Jujja Włodek Ludwika Zevin Gabrielle Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...