sobota, 21 września 2013

Ach, ci pisarze, cz. 2 :)


Ponieważ poprzedni wpis zawierający kilka anegdot z pisarzami w roli głównej przypadł Wam do gustu, postanowiłam trochę poszperać w poszukiwaniu kolejnych historyjek. Poniżej znajdziecie plon moich poszukiwań. :) 
 

 Do Zofii Nałkowskiej, znanej z niezwykłej uprzejmości, przyprowadził ktoś początkującego pisarza nazwiskiem Piernik.
- Piernik jestem - przedstawił się przybyły.
- Ach skądże! - zaoponowała pani domu, uśmiechając się. - Daleko panu do tego!

*
W pewnym wydawnictwie szukano daty urodzenia Zofii Nałkowskiej. Przewertowano encyklopedie i podręczniki, ale w każdej książce była inna data. Wreszcie spytano samą autorkę, która z dat jest prawdziwa. Nałkowska odpowiedziała:
- Wszystkie są fałszywe!Przed kościołem Twain zauważył niewidomego, który na próżno wyciągał rękę z kapeluszem. Na tabliczce obok niego widniał napis: "Niewidomy prosi o wsparcie!" Pisarz starł tę informację, zastępując ją inną i natychmiast monety posypały się do kapelusza, aż zaskoczony tym żebrak powiedział:
– Nic nie rozumiem... Co się właściwie stało?
Wtedy ktoś przeczytał mu nowy napis na tabliczce: "Niedługo będzie wiosna, a ja jej nie zobaczę..."


*
Gdy Markowi Twainowi robiono wymówki, że w swych utworach zapomina o interpunkcji, na końcu jednej z książek umieścił kilka stron samych znaków pisarskich z uwagą tej treści: - Jeśli komuś zabraknie przecinka, kropki lub wykrzyknika, może sobie odnaleźć na ostatniej stronie. Niech każdy czerpie tyle ile trzeba.


Iwaszkiewicz często towarzyszył różnym osobistościom składającym wizytę w Polsce podczas zwiedzania zabytkowych miejsc. Tak było też, podczas odwiedzin królowej belgijskiej Elżbiety w Warszawie. Podobno w czasie spaceru po mieście królowa zapytała:
- Czy pan jest katolikiem?
- Tak - odpowiedział Iwaszkiewicz - wierzącym, ale nie praktykującym.
- A może jest pan komunistą?
- Tak. Praktykującym, ale nie wierzącym.

 
Ernest Hemingway był wielkim miłośnikiem corridy i często opowiadał znajomym o walkach byków. Na przyjęciu, które odbywało się w jego domu, gdy panie przeszły do innego pokoju, pisarz zaczął opowiadać panom jedną ze swych historyjek. W pewnej chwili, aby wiernie oddać ryk rozwścieczonego byka, ryknął ile miał tylko siły w płucach. Po sekundzie w drzwiach salonu stanęła żona pisarza.
- Erneście, wołałeś mnie?

 
 
 
 
 
 
Konstanty Ildefons Gałczyński jako student napisał rozprawę naukową o XV-wiecznym poecie szkockim Morisie Gordonie Cheats. Podał w niej dokładną biografię i cytował fragmenty jego poezji. Za pracę tę otrzymał ocenę bardzo dobrą. Po pewnym czasie okazało się, że Moris Gordon Cheats jest postacią całkowicie wymyśloną przez poetę, a "cheat" znaczy po angielsku: oszukać, okpić.
 
 
 
 
 
 
Pierwsza powieść Williama Somerseta Maughama sprzedawała się słabo. Nie okazano jej zainteresowania. Wówczas autor wpadł na pomysł, aby w ogólnokrajowej gazecie dać następujące ogłoszenie:
"Młody milioner, uprawiający sport, zamiłowany w literaturze i sporcie, pragnie poznać kobietę, która pod wieloma względami będzie jemu przypominać bohaterkę powieści W.S. Maughama".
Po upływie tygodnia cały nakład powieści został wyprzedany.
 
Kiedyś, w czasie rozmowy o osiągnięciach współczesnej techniki, George Bernard Shaw powiedział:
- Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

*
George Bernard Shaw miał wielu wrogów wśród arystokracji. Kiedyś podczas bankietu do pisarza podszedł pewien lord i zapytał z ironią:
- Czy to prawda, że pański ojciec był krawcem?
- Tak, milordzie.
- To czemu pan również nie został krawcem?
- Pański ojciec, milordzie, był dżentelmenem, więc dlaczego również pan nim nie został?

Poeta Adam Asnyk miał pewien nerwowy tik - przymrużał lewe oko i ruszał jednocześnie brwiami. Pewnego razu wracał wraz ze swym przyjacielem Ignacym Maciejewskim - Sewerą, powieściopisarzem do Krakowa zatłoczonym pociągiem. Aby mieć możliwość podróży w dogodnych warunkach, Maciejewski poszedł do konduktora i poinformował go, że wiezie wariata, który w tłumie dostaje ataku furii, w związku z czym prosi o uprzedzenie podróżnych. Asnyk, nieświadom interwencji przyjaciela, stał na korytarzu i ze zdenerwowania tiki nasiliły się. Wtem jeden przedział, po wizycie konduktora opustoszał i mężczyźni mogli spokojnie podróżować dalej.


Gdy zapytano znakomitego pisarza, Gustawa Flauberta, jakie kobiety woli: mądre czy głupie, odparł:
- Takie, które zdają sobie sprawę ze swojej głupoty i te, które nic nie wiedzą o swej mądrości.Mam nadzieję, że ten zestaw anegdotek również się Wam spodobał. :)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Wikipedii 

22 komentarze:

 1. Jest przecudowny, przeczytałam wszystkie jednym tchem, a najbardziej podobała mi się chyba ta o Gałczyńskim. Z niecierpliwością czekam na więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ten wybór anegdot Ci się spodobał. Postaram się poszukać kolejnych :)

   Usuń
 2. Pomysł M.Twaina znakomity. Ciekawe, co powiedzieliby dzisiejsi wydawcy na taki aneks pełen przecinków i wykrzykników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie byłoby to dzisiaj takie łatwe, ale kto wie?

   Usuń
 3. Twain spodobał mi się ze swym pomysłem.
  Również Flaubert w anegdocie o kobietach.
  A Jarosław Iwaszkiewicz był po prostu szczery.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda historyjka ma swój "smaczek", ale zamieszczam tu tylko te, które naprawdę mi się spodobały :)

   Usuń
 4. Świetne! Myślę, że Twain to istna wylęgarnia anegdot:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jest ich sporo :) Aczkolwiek rzuciłam dzisiaj okiem na książkę ze zbiorem anegdot o słynnych ludziach i chyba ze dwie strony dotyczą historyjek z Tristanem Bernardem w roli głównej, a jak mi się wydaje nie jest to postać szczególnie dobrze znana w naszym kraju :)

   Usuń
 5. Uwielbiam anegdoty o pisarzach!
  Najbardziej przypadł mi do gustu Gałczyński. A patent Asnyka muszę kiedyś wykorzystać ;)
  Czekam na dalsze odcinki :)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, czy coś jeszcze uda mi się wyszperać z czeluści internetu i z książek ;) Cieszę się, że powyższe anegdotki przypadły Ci do gustu :)

   Usuń
 6. Mnie się bardzo podobały, a pomysł pisarza z anonsem w gazecie w którym odwołuje się do swojej książki- przednia reklama.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł W.S. Maughama też mnie rozbawił, ale uważam również, że w dzisiejszych czasach spokojnie poradziłby sobie jako marketingowiec ;)

   Usuń
 7. Ujęła mnie szczerość Iwaszkiewicza:) Nie znałam tych anegdot (są kapitalne!). Nie lubię tylko wszelkich anegdot dotyczących Shawa, bo opowiastki z nim związane są we wszystkich zbiorach anegdot, aż do znudzenia przedrukowywane i podawane. A warto pamiętać, że popierał Hitlera i był zwolennikiem eugeniki. Opowiada o tym film "The Soviet story". Apelował do chemików, by wynaleźli "humanitarny gaz"... W oficjalnych biografiach trudno znaleźć o tym wzmiankę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze przyznam, że życiorysem Shawa się w ogóle nie interesowałam. Jest mi on znany głównie jako autor "Pigmaliona", ale dobrze wiedzieć, że jego życiorys kryje takie niezbyt miłe światu tajemnice. Fakt faktem, sporo anegdotek z udziałem Shawa można znaleźć, ale ja zamieściłam tu tylko te, które mi się spodobały i uważam, że coś wnoszą do przybliżenia osobowości danego literata. :)

   Usuń
 8. Baaardzo fajne! Uciekam czytać pierwszy zestaw.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nałkowska wydaje mi się bardzo sympatyczną osobą (może też dlatego, że właśnie jestem po lekturze jej utworów o zwierzętach, błyskotliwych i pełnych uroku). ;)
  No i ten Gałczyński! Ostatnio trochę się interesowałam podobnymi mistyfikacjami, więc przeczytałam ten fragment z prawdziwą ciekawością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotną cechą osobowości Nałkowskiej była dbałość o wygląd (tak wnioskuję z paru świadectw epoki), co pięknie oddaje anegdota z datą urodzenia ;)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Trochę mizoginistyczne, ale życiowe :)

   Usuń
 11. Poprawiasz mi humor dziewczyno :))

  OdpowiedzUsuń

Ze względu na nasilony ostatnio napływ spamu, możliwość komentowania przez użytkowników anonimowych została zablokowana.

Autorzy

Agopsowicz Monika Albaret Celeste Albom Mitch Alvtegen Karin Austen Jane Babina Natalka Bachmann Ingeborg Baranowska Małgorzata Becerra Angela Beekman Aimee Bek Aleksander Bellow Saul Bennett Alan Bobkowski Andrzej Bogucka Maria Bonda Katarzyna Brabant Hyacinthe Braine John Brodski Josif Calvino Italo Castagno Dario Cegielski Tadeusz Cejrowski Wojciech Cherezińska Elżbieta Cleeves Ann Courtemanche Gil Crummey Michael Cusk Rachel Czapska Maria Czarnyszewicz Florian Dallas Sandra de Blasi Marlena Didion Joan Dmochowska Emma Doctorow E.L. Domańska-Kubiak Irena Dostojewska Anna Drinkwater Carol Drucka Nadzieja Druckerman Pamela Dunlop Fuchsia Edwardson Ake Evans Richard Fadiman Anne Faulkner William Fiedler Arkady Fletcher Susan Fogelström Per Anders Fønhus Mikkjel Fowler Karen Joy Franzen Jonathan Frayn Michael Fryczkowska Anna Gaskell Elizabeth Gilmour David Giordano Paolo Goetel Ferdynand Goethe Johann Wolfgang Gołowkina Irina Grabowska-Grzyb Ałbena Grabski Maciej Green Penelope Grimes Martha Grimwood Ken Gunnarsson Gunnar Gustafsson Lars Gutowska-Adamczyk Małgorzata Guzowska Marta Hagen Wiktor Hamsun Knut Hejke Krzysztof Herbert Zbigniew Hill Susan Hoffmanowa Klementyna Holt Anne Hovsgaard Jens Hulova Petra Ishiguro Kazuo Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewiczowa Anna Jaffrey Madhur Jakowienko Mira Jamski Piotr Jaruzelska Monika Jastrzębska Magdalena Jersild Per Christian Jörgensdotter Anna Jurgała-Jureczka Joanna Kaczyńska Marta Kallentoft Mons Kanger Thomas Kanowicz Grigorij Karon Jan Karpiński Wojciech Kaschnitz Marie Luise Kolbuszewski Jacek Komuda Jacek Kościński Piotr Kowecka Elżbieta Kraszewski Józef Ignacy Kroh Antoni Kruusval Catarina Krzysztoń Jerzy Kuncewiczowa Maria Kutyłowska Helena Lackberg Camilla Lanckorońska Karolina Lander Leena Larsson Asa Lehtonen Joel Lupton Rosamund Lurie Alison Ładyński Antonin Łopieńska Barbara Łozińska Maja Łoziński Mikołaj Mackiewicz Józef Magris Claudio Malczewski Rafał Maloney Alison Małecki Jan Manguel Alberto Mankell Henning Mann Wojciech Mansfield Katherine Marai Sandor Marias Javier Marinina Aleksandra Marklund Liza Marquez Gabriel Masłoń Krzysztof Mazzucco Melania Meder Basia Meller Marcin Meredith George Michniewicz Tomasz Miłoszewski Zygmunt Mitchell David Mizielińscy Mjaset Christer Mrożek Sławomir Mukka Timo Murakami Haruki Musierowicz Małgorzata Musso Guillaume Muszyńska-Hoffmannowa Hanna Nair Preethi Nesbø Jo Nesser Hakan Nicieja Stanisław Nothomb Amelie Nowakowski Marek Nowik Mirosław Obertyńska Beata Oksanen Sofi Ossendowski Antoni Ferdynand Paukszta Eugeniusz Pawełczyńska Anna Pawlikowski Michał Pezzelli Peter Pilch Krzysztof Platerowa Katarzyna Plebanek Grażyna Płatowa Wiktoria Proust Marcel Pruszkowska Maria Pruszyńska Anna Quinn Spencer Rabska Zuzanna Rankin Ian Rejmer Małgorzata Reszka Paweł Rutkowski Krzysztof Rylski Eustachy Sadler Michael Safak Elif Schirmer Marcin Seghers Jan Sobański Antoni Staalesen Gunnar Stanowski Krzysztor Stasiuk Andrzej Stec Ewa Stenka Danuta Stockett Kathryn Stulgińska Zofia Susso Eva Sypuła-Gliwa Joanna Szabo Magda Szarota Piotr Szczygieł Mariusz Szejnert Małgorzata Szumska Małgorzata Terzani Tiziano Theorin Johan Thompson Ruth Todd Jackie Tomkowski Jan Tristante Jeronimo Tullet Herve Velthuijs Max Venclova Tomas Venezia Mariolina Vesaas Tarjei Wachowicz-Makowska Jolanta Waltari Mika Wałkuski Marek Wańkowicz Melchior Warmbrunn Erika Wassmo Herbjørg Wasylewski Stanisław Weissensteiner Friedrich White Patrick Wiechert Ernst Wieslander Jujja Włodek Ludwika Zevin Gabrielle Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...