czwartek, 22 listopada 2012

Zabawa blogowa
Wyróżnienie Liebster Blog otrzymywane jest od innego Blogera w ramach uznania za "dobrze wykonaną robotę". Osoba z wyróżnionego bloga odpowiada na 11 pytań zadanych przez osobę, która blog wyróżniła. Następnie również wyróżnia 11 osób (informuje je o tym wyróżnieniu) i zadaje im swoje 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, z którego otrzymało się wyróżnienie.


Bibliofilka wytypowała mnie do tej zabawy znanej już chyba wszystkim i swoimi pytaniami skłoniła do poważnego podejścia do wyznaczonego zadania. :)
No to do dzieła. :)

1. Ulubiona historia miłosna i dlaczego? /jedna/
Trudne zadanie. Gdybym się zdecydowała na wybór najsławniejszej historii miłosnej niewątpliwie palma pierwszeństwa przypadłaby uczuciu Tristana i Izoldy albo Romea i Julii. Ponieważ ma to być jednak ulubiona historia miłosna wybieram perypetie Anne Elliott i kapitana Wentwortha z "Perswazji" Jane Austen. Podoba mi się, że bohaterami są ludzie w dojrzałym wieku i z pewną niełatwą historią z przeszłości. Anne należy do tych szczęściar, które dostały szansę na naprawę błędu młodości, gdy odrzucając uczucie kochanego przez siebie człowieka usłuchała porad przyjaciółki. Korzysta z drugiej szansy i to jest to, co mnie urzeka :)2. Wolałbyś/wolałabyś przenieść się do czasów starożytnych czy do XIX-wiecznej Anglii?
Wybieram XIX-wieczną Anglię.


3. „Każde dobre wrażenie, jakie się wywołuje w świecie stwarza nam nieprzyjaciela. Aby być lubianym przez ludzi trzeba być miernotą.Zgadzasz się ze słowami Oskara Wilde i czy starasz się tak postępować?
Nie do końca zgadzam się z opinią Oscara Wilde. Znam wiele osób, które cieszą się powszechną sympatią, a na pewno nie są miernotami. :) Niemniej jednak prawdą jest też, że "pokorne cielę dwie matki ssie", co może być polskim ludowym odpowiednikiem cytatu, który przytoczyłaś. ;) Ja mam inną zasadę życiową. Staram się tak postępować, aby móc spojrzeć w lustro każdego dnia. Czasami nie przysparza mi to przyjaciół, ale jak do tej pory mogę dokonywać porannych ablucji bez uczucia dyskomfortu.
4. Większość kobiet piszących książki pisze o miłości, o braku miłości, o dawnej miłości, o nowej miłości albo o zranionej miłości. Czy zgadzasz się z tym, że kobiety piszą gorzej niż mężczyźni?
Trudno mi się zgodzić z tak postawioną tezą. Staram się dzielić literaturę na dobrą i złą i raczej nie zwracam uwagi na płeć autora. Taka niedzisiejsza jestem. ;) Wysilając pamięć dodam, że książką, która ostatnio zrobiła na mnie ogromne wrażenie siłą wyrazu było "Oczyszczenie"  fińskiej pisarki Sofi Oksanen. Nigdy bym nie powiedziała, że to jest "literatura kobieca".  


5. Ulubiony zapach
Z dzieciństwa pamiętam zapach ciasta drożdżowego autorstwa mojej Babci. Od tamtej pory nigdy już nie jadłam czegoś tak dobrego...


6. Film, na którym płaczesz.
Dawno mi się to nie zdarzyło. Pamiętam, że do łez wzruszyła mnie "Cienista dolina" z Anthony Hopkinsem i Debrą Winger.


7. Co kupisz ukochanej osobie pod choinkę?
Umówiliśmy się, że kupię zegarek, dlatego też mogę to ujawnić ;)


8. Obraz, który Cię inspiruje. /niekoniecznie malarski/
Na pewno zdjęcie mojego dziecka dodaje mi sił i napełnia optymizmem. Z dzieł malarskich pragnę wyróżnić "Portret małżonków Arnolfinich" Jana van Eycka (The National Gallery, Londyn). Jest w tym obrazie jakaś tajemnica i to mnie fascynuje.

Źródło zdjęcia
9. Tekst piosenki, z którym się identyfikujesz.
"Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena


i może jeszcze Patricia Kaas, "Il me dit, que je suis belle"
10. Danie, które zawsze Ci wychodzi.
Spaghetti bolognese

11. Jesteś raczej introwertykiem czy ekstrawertykiem?
Wobec najbliższych i przyjaciół (czyli bardzo wąskiego kręgu osób) zachowuję się dość ekstrawertycznie, wobec obcych na pewno uchodzę za introwertyka. 

Moje pytania:

1.   Czy prowadzenie bloga wzbogaciło Twoje życie? Jeśli tak, w jaki sposób?
2.  Z jakiego wpisu, który został opublikowany na Twoim blogu jesteś najbardziej dumny/a i dlaczego?
3. Czy możesz podać przykład książki, której ekranizacja jej dorównuje lub ją twórczo uzupełnia?
4. Jak definiujesz "szczęście"?
5.   Czy historia rzeczywiście jest "nauczycielką życia"? Jaka jest Twoja opinia?
6.   Kto jest Twoją największą inspiracją?
7.   Jakie swoje przyzwyczajenie widziałbyś chętnie u swojego dziecka?
8. W jakiej umiejętności chciałbyś/łabyś się doskonalić? 
9. Co najbardziej lubisz w miejscu, w którym mieszkasz?
10. Jeśli mógłbyś/mogłabyś przywrócić do naszego życia jedną staroświecką rzecz/zwyczaj, co by to było?
11. Jakie jest Twoje najszczęśliwsze wspomnienie z dzieciństwa?

Korciło mnie, żeby skończyć łańcuszek, ale po namyśle stwierdziłam, że jest tyle świetnych blogów i szkoda byłoby ich nie wyróżnić. Przepraszam, jeśli zdublowałam nominacje, ale udział nie jest oczywiście obowiązkowy. Do dalszej zabawy typuję następujące blogi:

Czterdziestka na czereśni
Co się dziwisz
Moja pasieka
Galeria kongo
Niecodziennik literacki
Jane Doe
Tommyknocker
Chiara76
Inwentaryzacja krotochwil

Los Caramelos
W Nieparyżu


18 komentarzy:

 1. O tak, "Cienista dolina" - to wyciskacz łez,
  I rzeczywiście "Pokorne ciele dwie matki ssie" - pasuje do słów Wilde'a. Cieszę się, że podeszłaś do zabawy, raz na jakiś czas można :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i ciekawe pytania :) Wymyślanie pytań to chyba najbardziej czasochłonna część tej zabawy :)

   Usuń
 2. Dziękuję za zaproszenie, jutro postaram się coś napisać:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba już widziałam Twoje odpowiedzi ;) Bardzo mi miło, że wzięłaś udział w zabawie.

   Usuń
 3. Łoj, truudne te twoje pytania, zwłaszcza 7 ;)
  Co do twoich odpowiedzi:
  'Cienistej' nie zaszkodzi sobie przypomnieć.
  Plus brawa za Arnolfinich i Perswazje, bardzo inspirujące pary :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, trochę się nagłówkowałam przy wymyślaniu pytań, ale chodziło o to, żeby nie było zbyt łatwo :) Pytanie 7 wcale nie jest takie trudne ;)

   Usuń
 4. Dziękuję za wyróżnienie :D Bardzo mi miło :) Pytania faktycznie trudne, ale spróbuję..;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam, że spróbowałać :) Bardzo dziękuję za udział w zabawie :)

   Usuń
 5. Dziękuję za zaproszenie:) W niedzielę odpowiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniewczasie się zorientowałam, że zdublowałam zaproszenie wobec Ciebie, więc tym bardziej mi miło, że weźmiesz udział w zabawie :)

   Usuń
 6. Fajnie, że przypomniałaś ten obraz van Eycka. Jest fascynujący...
  Za to ja jestem stuprocentową introwertyczką, i niestety dzieciaki wdały się we mnie (a może w ojca?... on też introwertyk...;-)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko, obraz van Eycka zawsze mnie fascynował. Jest tam wiele symboli, ukrytych znaczeń, a jednocześnie tchnie on spokojem. Zawsze lubię go oglądać.
   Introwertyczność nie jest przeszkodą w prowadzeniu arcyciekawego bloga ;)

   Usuń
 7. Podoba mi się odpowiedz na pytanie trzecie- móc spojrzeć w lustro bez wstrętu- wiele ostatnio mówimy na ten temat w pracy, kiedy nie raz "wymusza się" na nas postępowanie na pograniczu. Z przyjemnością wysłuchałam piosenki P.Kaas. Lubię francuską piosenkę, niestety dla pełni rozkoszowania się utworem brakuje mi znajomości słów. :)
  Ps. A propos Twojego pytania 10- z łatwością odpowiedziałabym, jaką nowinkę usunęłabym z codziennego życia - telefon komórkowy. Jakkolwiek korzystam i doceniam wygodę irytuje mnie niewolnictwo części społeczeństwa oraz ilość czasu poświęcana na rozmowy telefoniczne; w pracy, w środkach komunikacji, w kawiarni, restauracji, kinie, teatrze, kościele, dosłownie wszędzie.
  Ps.2. Nie sądziłam, że jeszcze tyle blogów nie wzięło udziału w zabawie, aż mi trochę głupio, że tego nie zauważyłam i obiecuję sobie kolejnym razem nie przerywać zabawy - choćbym miała nominować po raz trzeci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę się staram, aby to powiedzenie z lustrem obowiązywało, zwłaszcza, gdy w ostatnich latach napatrzyłam się na zachowania ludzkie, które mnie zadziwiły in minus.
   Francuski znam "średnio na jeża", dawno nie miałam z nim kontaktu, ale w swoim czasie ta piosenka mnie na tyle zaintrygowała, że wgryzłam się w tekst. Generalnie chodzi o to, że pewna pani zdaje sobie sprawę, że pewien pan tylko mami ją pięknymi słówkami, ale i tak im ulega ;) Może trudno powiedzieć, że się z tym identyfikuję, ale tak lubię tę piosenkę i bardzo do mnie przemawia pod względem emocjonalnym, że nie odmówiłam sobie przyjemności jej zaprezentowania, tym bardziej, że nie jest zbyt znana.
   Co do telefonów komórkowych masz świętą rację. Ponieważ podróżuję głównie komunikacją miejską sporo się nasłucham, bo niektórzy ludzie nie mają zahamowań w omawianiu swoich prywatnych spraw. Ostatnio byłam świadkiem śmiesznej sceny, gdy pewna pani tuż przed 1 listopada tłumaczyła swojej ciotce naprawdę donośnie (powtarzając historię chyba z pięć razy), jak doszło do tego, że zbiła podstawkę na grobie wujka i jak zorganizuje naprawę. Trwało to dobre 15 minut. Kiedy zaczęła prowadzić drugą rozmowę, opowiadając córce tejże ciotki historię pierwszej rozmowy, wysiadająca właśnie na przystanku kobieta pochyliła się do niej i dopowiadając kwestię pani do kuzynki powiedziała głośno "A my wszyscy musieliśmy tych głupot wysłuchać!" i wysiadła. Ale wyraziła uczucia chyba wszystkich pasażerów autobusu :)

   Usuń
 8. Kaye, dziękuję za nominację i za dopisanie się do posta o starych pannach :) Przyjemnie się odpowiadało na Twoje pytania!
  Pozdrawiam serdecznie. Ciemno, prawie noc, choć 16.30 u mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję za udział w zabawie. :) Post o starych pannach mnie zaciekawił. Pewnie kilka typów mogłabym jeszcze podać, gdybym dokładniej poszukała ;)

   Usuń

Ze względu na nasilony ostatnio napływ spamu, możliwość komentowania przez użytkowników anonimowych została zablokowana.

Autorzy

Agopsowicz Monika Albaret Celeste Albom Mitch Alvtegen Karin Austen Jane Babina Natalka Bachmann Ingeborg Baranowska Małgorzata Becerra Angela Beekman Aimee Bek Aleksander Bellow Saul Bennett Alan Bobkowski Andrzej Bogucka Maria Bonda Katarzyna Bowen Rhys Brabant Hyacinthe Braine John Brodski Josif Calvino Italo Castagno Dario Cegielski Tadeusz Cejrowski Wojciech Cherezińska Elżbieta Cleeves Ann Courtemanche Gil Covey Sean Crummey Michael Cusk Rachel Czapska Maria Czarnyszewicz Florian Dallas Sandra de Blasi Marlena Didion Joan Dmochowska Emma Doctorow E.L. Domańska-Kubiak Irena Dostojewska Anna Drinkwater Carol Drucka Nadzieja Druckerman Pamela Dunlop Fuchsia Edwardson Ake Evans Richard Fadiman Anne Faulkner William Fiedler Arkady Fletcher Susan Fogelström Per Anders Fønhus Mikkjel Fowler Karen Joy Frankl Viktor Franzen Jonathan Frayn Michael Fredro Aleksander Fryczkowska Anna Gaskell Elizabeth Gilmour David Giordano Paolo Goetel Ferdynand Goethe Johann Wolfgang Gołowkina Irina Grabowska-Grzyb Ałbena Grabski Maciej Green Penelope Grimes Martha Grimwood Ken Gunnarsson Gunnar Gustafsson Lars Gutowska-Adamczyk Małgorzata Guzowska Marta Hagen Wiktor Hamsun Knut Hejke Krzysztof Herbert Zbigniew Hill Susan Hoffmanowa Klementyna Holt Anne Hovsgaard Jens Hulova Petra Ishiguro Kazuo Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewiczowa Anna Jaffrey Madhur Jakowienko Mira Jamski Piotr Jaruzelska Monika Jastrzębska Magdalena Jersild Per Christian Jörgensdotter Anna Jurgała-Jureczka Joanna Kaczyńska Marta Kallentoft Mons Kanger Thomas Kanowicz Grigorij Karon Jan Karpiński Wojciech Kaschnitz Marie Luise Kolbuszewski Jacek Komuda Jacek Kościński Piotr Kowecka Elżbieta Kraszewski Józef Ignacy Kroh Antoni Kruusval Catarina Krzysztoń Jerzy Kuncewiczowa Maria Kutyłowska Helena Lackberg Camilla Lanckorońska Karolina Lander Leena Larsson Asa Lehtonen Joel Loreau Dominique cytaty Lupton Rosamund Lurie Alison Ładyński Antonin Łopieńska Barbara Łozińska Maja Łoziński Mikołaj Mackiewicz Józef Magris Claudio Malczewski Rafał Maloney Alison Małecki Jan Manguel Alberto Mankell Henning Mann Wojciech Mansfield Katherine Marai Sandor Marias Javier Marinina Aleksandra Marklund Liza Marquez Gabriel Masłoń Krzysztof Mazzucco Melania Meder Basia Meller Marcin Meredith George Michniewicz Tomasz Miłoszewski Zygmunt Mitchell David Mizielińscy Mjaset Christer Mrożek Sławomir Mukka Timo Murakami Haruki Musierowicz Małgorzata Musso Guillaume Muszyńska-Hoffmannowa Hanna Nair Preethi Nesbø Jo Nesser Hakan Nicieja Stanisław Nothomb Amelie Nowakowski Marek Nowik Mirosław Obertyńska Beata Oksanen Sofi Ossendowski Antoni Ferdynand Paukszta Eugeniusz Pawełczyńska Anna Pawlikowski Michał Pezzelli Peter Pilch Krzysztof Platerowa Katarzyna Plebanek Grażyna Płatowa Wiktoria Proust Marcel Pruszkowska Maria Pruszyńska Anna Przedpełska-Trzeciakowska Anna Puchalska Joanna Quinn Spencer Rabska Zuzanna Rankin Ian Rejmer Małgorzata Reszka Paweł Rutkowski Krzysztof Rylski Eustachy Sadler Michael Safak Elif Schirmer Marcin Seghers Jan Sobański Antoni Sobolewska Justyna Staalesen Gunnar Stanowski Krzysztor Stasiuk Andrzej Stec Ewa Stenka Danuta Stockett Kathryn Stulgińska Zofia Susso Eva Sypuła-Gliwa Joanna Szabo Magda Szarota Piotr Szczygieł Mariusz Szejnert Małgorzata Szumska Małgorzata Terzani Tiziano Theorin Johan Thompson Ruth Todd Jackie Tomkowski Jan Tristante Jeronimo Tullet Herve Velthuijs Max Venclova Tomas Venezia Mariolina Vesaas Tarjei Wachowicz-Makowska Jolanta Waltari Mika Wałkuski Marek Wańkowicz Melchior Warmbrunn Erika Wassmo Herbjørg Wasylewski Stanisław Weissensteiner Friedrich White Patrick Wiechert Ernst Wieslander Jujja Włodek Ludwika Zevin Gabrielle Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...