Giotto, Adoracja Trzech Króli Źródło |
„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon»" (Mt 2, 1-2).
Oficjalna nazwa dzisiejszego święta brzmi Epifania, czyli objawienie, a popularna nazwa to oczywiście święto Trzech Króli. Terminem tym Grecy określali uroczysty wjazd władcy. Święcimy dzisiaj przybycie na ziemię wielkiego Króla, którego panowanie ogarnia cały wszechświat. Tradycja chrześcijańska widzi w Mędrcach ze Wschodu pierwociny narodów pogańskich.
Fra Angelico, Adoracja Trzech Króli Źródło |
Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.
Murillo, Adoracja Trzech Króli Źródło |
O mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, niewiele wiadomo. Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Nie wiadomo jednak, ilu ich było, jakie mieli imiona, kolor skóry, jakiej byli narodowości. Nie wiadomo, kim byli: magami, mędrcami czy królami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.
Trzej Królowie, mozaika w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie Źródło |
Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku. W Polsce święto Trzech Króli do 1960 roku było dniem wolnym od pracy. Jednak za czasów Władysława Gomułki, w listopadzie 1960 r., zostało zniesione. Od 6 stycznia 2011 r. możemy znowu je obchodzić. W kościołach poświęca się dzisiaj te dary oraz kredę przeznaczoną do oznaczenia drzwi domów inicjałami trzech Mędrców i datą roku.
|
Albrecht Dürer, Adoracja Trzech Króli Źródło |
A w Hiszpanii Trzej Królowie przynosza dzieciom prezenty. 5 stycznia w calym kraju odbywaja sie tzw. Cabalgatas de Reyes czyli uroczysty przemarsz Trzech Króli przez ulicami miast i miasteczek.
OdpowiedzUsuńW Polsce orszaki Trzech Króli stają się coraz bardziej popularne. Wzorce zaczerpnięto właśnie z Hiszpanii. W roku ubiegłym braliśmy w nim udział i muszę powiedzieć, że było bardzo tłoczno, ale wesoło. :) W tym roku w Warszawie odbędą się nawet dwa orszaki, więc ta idea już się chyba na dobre przyjęła. Pozostaje jeszcze kwestia prezentów.;)
UsuńMam nadzieje, że to nie kończy się tylko na orszakach, że są one ściśle związane w tym dniu z Eucharystią a nie staja się tylko świecką tradycją.
OdpowiedzUsuńTwój post zwraca uwagę na przesłanie tego Święta.
Orszaki wydają mi się świetnym uzupełnieniem do tekstu biblijnego, zwłaszcza dla dzieci. :)
Usuń