środa, 26 grudnia 2012

Kartek świątecznych czar...
Chyba wszyscy lubią dostawać kartki świąteczne. Nie każdy lubi je wypisywać i wysyłać, gdyż wymaga to poświęcenia czasu i wysiłku, ale ich otrzymywanie jest bardzo miłe. Tradycja ich wysyłania nadal trwa w narodzie, ale nie sposób nie zauważyć, że z roku na rok wysyłamy coraz mniej kartek, które skutecznie są wypierane przez smsy i e-maile. Nie przeczę, że i mnie fascynuje szybkość dotarcia elektronicznych życzeń do adresata, niemniej jednak staram się wysyłać tradycyjne kartki świąteczne, które stanowią piękną i namacalną pamiątkę tego świątecznego okresu. 

Okazuje się, że tradycja wysyłania kartek świątecznych narodziła się w połowie XIX wieku. Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał prawdopodobnie w 1842 r. 16-letni londyński artysta, William Maw Egley. Niestety jego pomysł nie został doceniony. W roku następnym Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta, uznał, że miło byłoby wysłać przyjaciołom kartki z życzeniami świątecznymi. O ich wykonanie poprosił swojego przyjaciela, Johna Calcotta Horsleya, który umieścił na kartonikach wizerunek ucztującej wesoło kompanii. Pierwszy nakład wyniósł 1000 sztuk.Pierwsza kartka świąteczna zamówiona przez Henry'ego Cole'a
Źródło zdjęcia


Te najstarsze kartki były wysyłane w kopertach, tak jak listy. Popularność zdobywały bardzo powoli. W 1869 r. do obiegu weszły karty pocztówkowe wysyłane bez koperty, które w roku 1875 r. zostały dopuszczone do obiegu międzynarodowego, co znacznie zwiększyło ich popularność i przyczyniło się do globalnej ekspansji. :)

Wczesne kartki rzadko prezentowały zimowe krajobrazy lub tematy religijne, zwykle zawierały kwiaty, wróżki i inne fantazyjne wzory. Popularne były również humorystyczne i sentymentalne obrazki dzieci i zwierząt.

W Polsce kartki pocztowe pojawiły się pod koniec XIX wieku. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji Słownika Języka Polskiego, rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Ta ostatnia nazwa została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza i wybrano właśnie tę propozycję. 

Na fali nastroju świątecznego zamieszczam poniżej przykłady kartek bożonarodzeniowych w stylu retro. Jestem pełna wiary w to, że ten piękny zwyczaj przetrwa. Ja w tym roku wysłałam około 20 kartek pocztowych. Ciekawa jestem, ile Wy wysłaliście kartek z życzeniami? :)
Źródło zdjęcia

Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia


Źródło zdjęcia

Źródło zdjęcia

A tak wygląda jedna z kilku ekspozycji otrzymanych kartek świątecznych u nas w domu :
Pozdrawiam świątecznie!

15 komentarzy:

 1. Pisałam o kartkach świątecznych kilka dni przed wigilią. Ty znalazłaś może ciekawsze ilustracje, a szczególnie to, jak wyglądała pierwsza kartka. Myślę ,że warto o tym pisać, by nie zaginęła piekna tradycja, no i nigdy dość wiedzy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, Twój wpis mi umknął w natłoku spraw do załatwienia przed Świętami :( Dopiero teraz nadrobiłam zaległości. Bardzo pięknie napisałaś o tej tradycji. Czekam na kolejny odcinek o motywach :)

   Usuń
 2. Pisałam kiedyś o zanikającym zwyczaju pisania listów. Podobnie jest z kartkami. Bardzo lubię kupować, wypisywać i otrzymywać kartki. Ale z roku na rok jest ich coraz mniej, bo trudno wysyłać kartki osobom, które nas uporczywie ignorują. Dla mnie największym "problemem" jest wysłanie kartek. Kilka razy zdarzyło mi się, iż wypisane nosiłam w torebce kilka dni i nie docierałam na pocztę, a to zakupić znaczki a to wrzucić do skrzynki. I tutaj przyznaję, iż mailowe wysyłanie jest wygodniejsze, aczkolwiek zdecydowanie wolę tradycyjne papierowe, wysyłane pocztą kartki z życzeniami. Pozdrawiam jeszcze świątecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, jeśli wysyła się kartki parę lat z rzędu, a nigdy nie dostaje się podobnych życzeń, to ochota do pisania kartek przechodzi :) Też tak mam.
   Natomiast kwestia wysyłki jest u mnie rozwiązana, gdyż w okolicy mojej pracy odkryłam świetną pocztę: jest duża, a prawie nigdy nie ma tam kolejek (wiem, że to ewenement), tak więc kupienie znaczków nie jest już dla mnie problemem :)

   Usuń
 3. Niedawno obejrzałam program o kartkach. Uroda kartek jest zależna od gustów kupujących, a wiadomo, że tzw. środek sprzedaje się najlepiej, więc trudno tu o oryginalność. Piękne kartki można przecież traktować jak prezent:) Marzy mi się obejrzenie wystawy kartek pocztowych. W tym roku obejrzałam kalendarze adwentowe, więc kto wie...
  Kartki często się wyrzuca po latach, a szkoda. Widać, że pewne wzory, pomysły już się rzadko pojawiają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka wystawa byłaby ciekawa, też chętnie bym ją obejrzała. Kto wie, może wkrótce ktoś ją zorganizuje. Mam całkiem sporą kolekcję kartek świątecznych sprzed paru lat, ale część mi zaginęła podczas przeprowadzek :(

   Usuń
 4. O, widzę, że znalazła się nawet kartka z życzeniami po francusku :) Uwielbiam - wysyłać i dostawać. Mam nadzieję, że mimo wszystko ta tradycja nigdy nie zniknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję :) W sieci można znaleźć bardzo ciekawe stare kartki francuskie i skandynawskie, ale wczoraj już mi nie starczyło czasu, żeby dokładniej poszperać :)

   Usuń
 5. Kartki przepiękne, zwłaszcza te stare.
  Ja lubię zarówno dostawać, jak i wysyłać kartki, choć podobnie jak Guciamal, zdarza mi się nosić wypisane ze sobą, bo nie mam znaczków, albo nie mogę spotkać skrzynki na listy.
  Ale tradycja piękna, warto zadbać, by przetrwała.
  Też zaczynam stare kartki gromadzić, pomału robi się z nich HISTORIA;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto podtrzymywać tradycję wysyłania kartek świątecznych. Ten posta napisałam również dlatego, że zauważam tendencję do odchodzenia od tego zwyczaju. W tym roku w ramach swoistego indywidualnego protestu nie wysłałam żadnej kartki elektronicznej ;)

   Usuń
  2. W ogóle te tradycje różne świąteczne pomału odchodzą, bo się ludziom nie chce, albo czasu nie mają. Kartki są bardzi ważne, ale ja się też boję, że pewnego razu znikną żłóbki w kościołach. I tak juz wszystkich proszę, by je fotografować i utrwalać dla potomności. Jeśli można, to u Ciebie też powtórzę ten apel: zróbcie zdjęcie żłóbkowi!

   Usuń
 6. Pozdrawiam Świątecznie, Kaye!
  Przyznam, że raczej dostaję kartki, niż wysyłam. Ale również nie przepadam za elektroniką. Nie rozumiem redukcji kontaktów międzyludzkich do smsa czy wpisu na fb. Jeśli nie można się spotkać, trzeba dzwonić z życzeniami.
  A kartki śliczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam jeszcze świątecznie!
   Masz rację, najważniejszy jest bezpośredni kontakt. Gdy nie wysyłam kartki świątecznej, też wolę zadzwonić niż komunikować się elektronicznie :)
   Wybór kartek jest całkowicie subiektywny, a w sieci jest naprawdę spory wybór :)

   Usuń
  2. Para idąca pod parasolem :) On w garniturze i fedorze - jak stylowo!

   Usuń
  3. Jestem pod wrażeniem, że rozpoznałaś rodzaj kapelusza na tej w sumie nie najwyraźniejszej reprodukcji! A para rzeczywiście jest stylowa.

   Usuń

Ze względu na nasilony ostatnio napływ spamu, możliwość komentowania przez użytkowników anonimowych została zablokowana.
Niestety, nie zawsze jestem w stanie od razu odpowiedzieć na komentarz. Dziękuję za wyrozumiałość i komentowanie. :)

Autorzy

Agopsowicz Monika Albaret Celeste Albom Mitch Alvtegen Karin Austen Jane Babina Natalka Bachmann Ingeborg Baranowska Małgorzata Becerra Angela Beekman Aimee Bek Aleksander Bellow Saul Bennett Alan Bobkowski Andrzej Bogucka Maria Bonda Katarzyna Brabant Hyacinthe Braine John Brodski Josif Calvino Italo Castagno Dario Cegielski Tadeusz Cejrowski Wojciech Cherezińska Elżbieta Cleeves Ann Courtemanche Gil Crummey Michael Cusk Rachel Czapska Maria Czarnyszewicz Florian Dallas Sandra de Blasi Marlena Didion Joan Dmochowska Emma Doctorow E.L. Domańska-Kubiak Irena Dostojewska Anna Drinkwater Carol Drucka Nadzieja Druckerman Pamela Dunlop Fuchsia Edwardson Ake Evans Richard Fadiman Anne Faulkner William Fiedler Arkady Fletcher Susan Fogelström Per Anders Fønhus Mikkjel Fowler Karen Joy Franzen Jonathan Frayn Michael Fryczkowska Anna Gaskell Elizabeth Gilmour David Giordano Paolo Goetel Ferdynand Goethe Johann Wolfgang Gołowkina Irina Grabowska-Grzyb Ałbena Grabski Maciej Green Penelope Grimes Martha Grimwood Ken Gunnarsson Gunnar Gustafsson Lars Gutowska-Adamczyk Małgorzata Guzowska Marta Hagen Wiktor Hamsun Knut Hejke Krzysztof Herbert Zbigniew Hill Susan Hoffmanowa Klementyna Holt Anne Hovsgaard Jens Hulova Petra Ishiguro Kazuo Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewiczowa Anna Jaffrey Madhur Jakowienko Mira Jamski Piotr Jaruzelska Monika Jastrzębska Magdalena Jersild Per Christian Jörgensdotter Anna Jurgała-Jureczka Joanna Kaczyńska Marta Kallentoft Mons Kanger Thomas Kanowicz Grigorij Karon Jan Karpiński Wojciech Kaschnitz Marie Luise Kolbuszewski Jacek Komuda Jacek Kościński Piotr Kowecka Elżbieta Kraszewski Józef Ignacy Kroh Antoni Kruusval Catarina Krzysztoń Jerzy Kuncewiczowa Maria Kutyłowska Helena Lackberg Camilla Lanckorońska Karolina Lander Leena Larsson Asa Lehtonen Joel Lupton Rosamund Lurie Alison Ładyński Antonin Łopieńska Barbara Łozińska Maja Łoziński Mikołaj Mackiewicz Józef Magris Claudio Malczewski Rafał Maloney Alison Małecki Jan Manguel Alberto Mankell Henning Mann Wojciech Mansfield Katherine Marai Sandor Marias Javier Marinina Aleksandra Marklund Liza Marquez Gabriel Masłoń Krzysztof Mazzucco Melania Meder Basia Meller Marcin Meredith George Michniewicz Tomasz Miłoszewski Zygmunt Mitchell David Mizielińscy Mjaset Christer Mrożek Sławomir Mukka Timo Murakami Haruki Musierowicz Małgorzata Musso Guillaume Muszyńska-Hoffmannowa Hanna Nair Preethi Nesbø Jo Nesser Hakan Nicieja Stanisław Nothomb Amelie Nowakowski Marek Nowik Mirosław Obertyńska Beata Oksanen Sofi Ossendowski Antoni Ferdynand Paukszta Eugeniusz Pawełczyńska Anna Pawlikowski Michał Pezzelli Peter Pilch Krzysztof Platerowa Katarzyna Plebanek Grażyna Płatowa Wiktoria Proust Marcel Pruszkowska Maria Pruszyńska Anna Quinn Spencer Rabska Zuzanna Rankin Ian Rejmer Małgorzata Reszka Paweł Rutkowski Krzysztof Rylski Eustachy Sadler Michael Safak Elif Schirmer Marcin Seghers Jan Sobański Antoni Staalesen Gunnar Stanowski Krzysztor Stasiuk Andrzej Stec Ewa Stenka Danuta Stockett Kathryn Stulgińska Zofia Susso Eva Sypuła-Gliwa Joanna Szabo Magda Szarota Piotr Szczygieł Mariusz Szejnert Małgorzata Szumska Małgorzata Terzani Tiziano Theorin Johan Thompson Ruth Todd Jackie Tomkowski Jan Tristante Jeronimo Tullet Herve Velthuijs Max Venclova Tomas Venezia Mariolina Vesaas Tarjei Wachowicz-Makowska Jolanta Waltari Mika Wałkuski Marek Wańkowicz Melchior Warmbrunn Erika Wassmo Herbjørg Wasylewski Stanisław Weissensteiner Friedrich White Patrick Wiechert Ernst Wieslander Jujja Włodek Ludwika Zevin Gabrielle Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...